• Terapia pedagogiczna

• Nauka pisania i czytania to największe wyzwania, jakie czekają dzieci rozpoczynające naukę w pierwszej klasie. Niektórym z nich nabywanie tych umiejętności przychodzi szybko i łatwo, dla innych zaś stanowi spory problem. Na osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie wpływa wiele czynników m.in. percepcja wzrokowa i słuchowa, koncentracja, pamięć oraz zdolności motoryczne.

Każdy rodzic może znacząco wpłynąć na usprawnienie wymienionych funkcji wykorzystując sytuacje z życia codziennego – przy śniadaniu pytamy jaką głoską rozpoczyna się bułka, a jaką kończy, prosimy o opowiedzenie obejrzanej bajki, razem powtarzamy nazwy dni tygodnia, które zostały jeszcze do weekendu itp....:)

Przykłady gier i zabaw pozwalających na sprawne opanowanie umiejętności czytania i pisania:

• różnicowanie prawej i lewej strony (np.: podnieś prawą/lewą rękę, kopnij prawą/lewą nogą, podskocz na prawej/lewej nodze, itp.)oraz położenia – za, przed, obok itp. (widelec połóż z lewej strony talerza a nóż z prawej).

• rzucanie naprzemiennie, prawą i lewą ręką,

• demonstrowanie za pomocą ruchów różnych czynności, np.: mycie, jedzenie, rąbanie drewna i odgadywanie przez dziecko tych czynności,

• rzucanie do celu,

• rzucanie i łapanie piłki,

• gra w bierki, pchełki,

• mozaiki, układanki, kolorowe klocki, budowanie kompozycji wg wzoru,

• zabawa „co tu się zmieniło”, gdzie dziecko obserwuje otoczenie (zapamiętuje układ przedmiotów leżących na stole), następnie po zamknięciu przez nie oczu zmieniamy coś szczególnego – dziecko określa, co się zmieniło,

• wyodrębnianie w słowach głosek (pytamy dziecko: jaką głoskę słyszysz na początku w słowie auto?, a jaką na końcu?)

• podział wyrazów na sylaby(policz sylaby, który wyraz jest dłuższy)

• powtarzanie wyrazów, krótkich zdań, opowiadań (policz słowa w zdaniu)

• tworzenie wyrazów rozpoczynających się od danej sylaby; domino sylabowe- mówię ławka – dziecko kasa – ja sałata itd.

• podawanie głoski w wyrazie ze względu na jej lokalizację (pierwsza, druga, ostatnia),

• gra w memory,

• układanie puzzli,

• uzupełnianie brakujących elementów w rysunkach, obrazkach,

• szukanie różnic i podobieństw między obrazkami,

• wyodrębnianie liter w wyrazach, podkreślanie ich barwnym ołówkiem (zamaluj wszystkie litery a np. w ulotce czy gazecie)

• tworzenie wyrazów rozpoczynających się od liter najczęściej mylonych: n-u-m; d-p-b; p-g,

• malowanie farbami dużych kształtów oraz ich zamalowywanie,

• malowanie farbami (pędzlem, palcem, pęczkiem waty) celem wyrabiania właściwego nacisku

• pogrubianie konturów, obwodzenie po śladach linii, pojedynczych szlaków, obrazków, figur geometrycznych,

• wycinanie po liniach prostych, falistych, łamanych .

Opracowała S. Kilian