• Zadbajmy o bezpieczeństwo – zadbajmy o kartę rowerową

        • 01.01.2023 19:11
        • Szanowni Państwo,
                          Działając pod hasłem „Zadbajmy o bezpieczeństwo – zadbajmy o kartę rowerową”,  w trosce o bezpieczeństwo uczniów coraz liczniej dojeżdżających do szkół na rowerze i innych, podobnych środkach lokomocji, chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na pewną ważną kwestię.

          Czy wiecie Państwo, że jazda w kasku, sprawne światełka, posiadanie odblasków, nawet w połączeniu ze znajomością i przestrzeganiem przepisów to za mało, żeby Państwa dziecko było bezpieczne na drodze?
          Czy wiecie od czego realnie zależy bezpieczeństwo rowerzysty?


          Na początek mamy złą wiadomość: najbardziej popularne w naszym społeczeństwie recepty na bezpieczeństwo rowerzysty, które dziecko otrzymuje od dorosłych są niestety fałszywe (to samo dotyczy rolek, hulajnóg, deskorolek i tym podobnych urządzeń). Wbrew powszechnym przekonaniom ubranie wyposażenie dziecka w kask, oklejenie go odblaskami i nauczenie przepisów nie spowoduje, że będzie ono na rowerze bezpieczne. To o wiele za mało!
          • Wykonany ze styropianu kask rowerowy jedynie ograniczy, i to w niewielkim stopniu, skutki wypadku, którego przyczyną najczęściej bywa potrącenie przez samochód osobowy. Jak pokazują statystyki, urazy głowy nastąpiły w jedynie 17% wypadków rowerowych. Najbardziej narażone są kończyny górne i dolne (ponad 80% przypadków).
          • Sprawne światełka i odblaski są bardzo ważne po zmierzchu, ale nie mają żadnego wpływu na bezpieczeństwo w dzień, kiedy to dochodzi do zdecydowanej większości zdarzeń  drogowych.
          • Znajomość przepisów i jazda w zgodzie z nimi, też jeszcze niczego nie gwarantuje, bo 7 na 10 wypadków z udziałem rowerzystów jest spowodowanych przez kierowców pojazdów mechanicznych.

          Klucz do bezpieczeństwa na rowerze leży gdzie indziej i wykracza poza popularne przekonania i stereotypy. Przedstawione powyżej atrybuty „bezpiecznego” rowerzysty to naprawdę tylko dodatek do tego, co jest  w tej w kwestii najważniejsze. Bezpieczeństwo rowerzysty (i każdego niechronionego uczestnika ruchu) niezależnie od wieku zależy przede wszystkim od jego praktycznych umiejętności. Filary bezpieczeństwa to: uwaga skierowana na innych uczestników ruchu, odpowiednie zachowanie i unikanie miejsc niebezpiecznych.
          • Rowerzysta musi nauczyć się aktywnie obserwować innych uczestników ruchu (zwłaszcza samochody) i umieć przewidywać potencjalne niebezpieczeństwa, z jakimi mogą mieć do czynienia.
          • Rowerzyście niezbędne są umiejętności odpowiedniej reakcji np. awaryjnego hamowania (dwoma sprawnymi hamulcami, co jest ważniejsze od posiadania kasku!) i przewidywalnego zachowania dla innych uczestników ruchu (sygnalizowanie manewrów, pewna i przewidywalna jazda, współpraca z innymi uczestnikami ruchu).
          • Konieczna jest umiejętność wyboru bezpiecznej trasy tj. odróżnienia miejsc (ulic) bezpiecznych od niebezpiecznych, czyli takich,  gdzie ani ostrożność i obserwacja, czy nawet najlepsze umiejętności nie  będą wystarczające ze względu zbyt wysokie natężenie ruchu samochodowego i prędkości poruszania się pojazdów, przeważnie oscylujące powyżej dopuszczalnych limitów prędkości.

          W celu przygotowania uczniów do roli niechronionego uczestnika ruchu, zachęcamy do korzystania z przygotowanego przez nas portalu www.rowerowaszkola.pl.  Materiały tam przygotowane są uzupełnieniem tradycyjnej edukacji na kartę rowerową. Bazują  na naszym przeszło dwunastoletnim doświadczeniu w przenoszeniu na grunt polski najlepszej praktyki w zakresie szkolenia rowerzystów z Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii.  Publikujemy tam porady o walorze praktycznym, których próżno szukać w popularnych podręcznikach wychowania komunikacyjnego. Na stronie można znaleźć m. in. serię filmów edukacyjnych wyjaśniających zawiłości przepisów i zasady bezpieczeństwa, gry interaktywne i quizy z pytaniami na kartę rowerową oraz obszerną bazę wiedzy w postaci artykułów i publikacji, jak również gotowe scenariusze warsztatów i zajęć, przeznaczone w części dla nauczycieli i edukatorów.


          Kampania „Zadbajmy o bezpieczeństwo, zadbajmy o kartę rowerową” realizowana jest w ramach projektu Rowerowa Szkoła Aktywności Obywatelskiej z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.


           
        • więcej
      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 375 im. Orląt Lwowskich
        • 0-22.671 08 42 centrala/fax Kierownik Gosp. w tym odwoływanie obiadów wew.12
        • ul. Gen. Romana Abrahama 10 03-982 Warszawa Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych