„Dziecko ma prawo do poważnego traktowania jego spraw,

do sprawiedliwego ich rozważania.”

Funkcję Szkolnego Rzecznika Praw Ucznia pełni

p. Mateusz Spoczyński

Jeśli uważasz, że w szkole zostało naruszone

Twoje Prawo - Prawo Ucznia
        Przyjdź !

O czym uczeń wiedzieć powinien:

• Podstawową rolą rzecznika jest przeciwdziałanie łamaniu praw ucznia w szkole, zwiększenie świadomości prawnej młodzieży, rodziców, nauczycieli.

• Rzecznik reprezentuje  interesy uczniów na posiedzeniach Rady Pedagogicznej oraz współpracuje z Samorządem Uczniowskim w zakresie upowszechniania praw i obowiązków ucznia.

• Każdy uczeń ma możliwość dochodzenia swoich praw, poprzez zachowanie podanej kolejności, zwracając się do:

1. wychowawcy klasy,

2. pedagoga szkolnego lub psychologa,

3. rzecznika praw ucznia.

• Podstawą działania rzecznika praw ucznia jest Statut Szkoły, a w uzasadnionych przypadkach Konwencja Praw Dziecka.

• Rzecznik ma prawo i możliwość ingerować w każdym przypadku, gdy naruszone zostaną prawa ucznia.

• Rzecznik podejmuje działania na wniosek stron tzn. uczniów, nauczycieli lub pracowników administracji szkoły.

• Rzecznik Praw Ucznia działa według ustalonego trybu postępowania.

• Rzecznik Praw Ucznia po dokładnym wyjaśnieniu wszystkich okoliczności sprawy dąży do polubownego załatwienia sprawy, pełniąc funkcję mediacyjną między  stronami pozostającymi w konflikcie.

• Rzecznik ma prawo odstąpienia od podjęcia interwencji.

• Rzecznik Praw Ucznia nie może wyręczać w obowiązkach wychowawców.

• Rzecznik nie pełni funkcji adwokata. Podejmując swoje działania, poszukuje prawdy poprzez dogłębną analizę faktów, wyjaśnień stron i świadków. Jeżeli okaże się, że winnym jest dochodzący swoich roszczeń uczeń, to otrzyma on w tym względzie stosowne pouczenie i wyjaśnienie.

• Rzecznik zapewnia całkowitą dyskrecję.

• Pytania i wnioski możesz zgłaszać osobiście albo kierować za pośrednictwa wiadomości w dzienniku elektronicznym. Każde pytanie lub wniosek muszą być podpisane przez ucznia (imię, nazwisko, klasa)

Zachęcam wszystkich uczniów do odwiedzenia serwisu http://strefamlodych.pl,  gdzie znajdziecie informację o prawach dziecka.

Zwracam również  Waszą uwagą na kampanię Rzecznika Praw Dziecka – REAGUJ. MASZ PRAWO.

Szczegóły na stronie http://jakreagowac.pl

Ważne telefony

116 111 - Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

Numer 116 111 jest linią anonimową (dzwoniąc nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska, ani adresu zamieszkania). Linia jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12 do 20. Telefon jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat.

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Linia skierowana do wszystkich dzieci potrzebujących pomocy. Dzwoniąc pod ten numer możesz porozmawiać ze specjalistą, który postara się Ci pomóc. Połączenie jest bezpłatne z telefonów stacjonarnych oraz komórkowych w sieci Orange. Linia działa w godzinach od 8:15  do 20:00.

Wszelkie informacje dotyczące praw dziecka znajdziesz na stronie Rzecznika Praw Dziecka  - www.brpd.gov.pl

Biura Rzecznika Praw Dziecka

Aktualny adres: